Oб’єкт K групи LL

20 жовтня 2019 • Тета Цибульник, Еліас Парвулеско
2019; 06:01; веб-відео/гра

Об’єкт K – робоча назва метеорита Княгиня, що в червні 1866 року впав неподалік однойменного села на Закарпатті. Він потрапив до колекції Віденського природничого музею, привернув увагу Жюля Верна та Чарльза Дарвіна, вплинув на гіпотезу панспермії, а пізніше був названий найбільшим метеоритом Європи.

Говорячи про Княгиню, робота мала на меті дослідити можливості альтернативного, нередукованого до мови і знань погляду на неземний об’єкт. Для цього було проведено три операції: 

(I) релятивізацію опису історії падіння метеориту; 

(II) експедицію до місця зіткнення метеорита із Землею; 

(III) створення добірки згадок про метеорит в інтернеті як моделі неповноти нашого уявлення про природу.


I. Мова як межа

Зіткнення об’єкта K та планети Земля (більше відоме як «падіння на Землю» в термінах панівного виду живих організмів на останній) відбулося за «ясної безвітряної погоди» о 17:00 9 червня 1866 року (згідно з григоріанським календарем та місцевим часом до введення уніфікованої системи часових поясів). Відповідно до норм панівного виду живих організмів на місці падіння об’єкт було відразу включено до культурно-ринкових відносин: його уламки було продано «за два воли» (представників непанівного виду живих організмів) та перепродано до Віденського імператорського музеєю. Територія зіткнення в той час «належала» Австро-Угорській імперії, а у 2019 році є частиною України. Колектив авторів роботи також працює в Україні, користується в роботі панівною на цій території мовою – українською, і панівною у світі – англійською, та належить до панівного виду живих організмів. Задля лаконічності в цьому релятивізованому описі автори роботи уникають пояснення значень усіх використаних слів та їхньої ревізії з поправкою на андро-, антропо- і геоцентризм, що було би послідовною дією в межах заявленої операції.


II. Випадковий ландшафт

Експедиція колективу авторів до урочища Чорні Млаки, де розташоване місце зіткнення об’єкта K із Землею, відбулася 10-11 серпня 2019 року. Маршрут пролягав від Києва через Ужгород, села Сіль та Княгиня, вгору по схилу гори Стінка. Попри створення навколо місця зіткнення аури туристичної принади шлях туди був досить довгим і важким. Ця віддаленість і важкодоступність місця зіткнення об’єкта K із Землею, випадковість і дикість навколишнього ландшафту виражали його реальне позачасове буття всупереч популяризаторському наративу, що виокремлював це місце в межах стратегій культурного розвитку регіону.


III. Віртуальний космос

Робота поєднує відео з місця зіткнення об’єкта К із Землею та добірку наявних способів веб-архівації об’єкта. Відео показує ландшафт зіткнення об’єкта із Землею у вигляді інтерфейсу онлайн-гри. Способи веб-архівації подано у вигляді зібраних протягом серпня 2019 року відбитків/скріншотів веб-сторінок у браузері Safari на iPhone.

Колективом авторів було проведено лише технічний відбір способів архівації серед топ-50 результатів на запити «Knyahinya meteorite» і «Княгиня метеорит» у пошуковиках DuckDuckGo, Bing, Yahoo!, Google за принципом неповторення змісту веб-ресурсів та шляхом вибору ракурсів скріншот-зйомки. Колектив авторів роботи не мав на меті зібрати всі можливі згадки про об’єкт K, а радше проілюструвати інформаційні деформації, які виникають навколо його репрезентації в інтернеті, та неповноту будь-якої суми описів об’єкта.

EN | UKR