3 Synopsis 04973 copy
_Studio 4189_main copy

7_google1
1_Abbey

workshop2

workshopcopy

reading stone

Критичний семінар «Creating Ruin: Проблематизації погляду» 

Організатори: Національний Художній Музей (NAMU) та Метод Фонд

17-18 червня 2021 в NAMU ( вул. Михайла Грушевського, 6, м. Київ) у форматі зустрічі з доповідями та обговореннями.


Семінар пропонує звернутися до критичного аналізу мистецьких робіт, в яких виявлено інтерес до історії, пам’яті, документальності та самоісторизації. Для цього пропонуємо зосередитися на аналізі та обговорені серії мистецьких робіт, які з’явилися в ході семінару Метод Фонду «Соціалістичний реалізм. Здаватися іншим» (2017-2018). Ці роботи позиціонувались як «мистецькі втручання в залу післявоєнного радянського мистецтва NAMU». «Втручання» мали проблематизувати її унормований візуальний та смисловий експозиційний ряд.
«Втручання» є методологічним підходом з подвійною дією – захоплення і вивільнення. Тимчасове захоплення місця (методологічна агресія) із удавано стабільними структурами, які вже актуалізовані кимось до нас, є одночасно й вивільненням місця власне для рефлексії, уявлення й дії. Запрошуємо критично поглянути на те, що виявляється цими мистецькими (як і подібними) роботами, допитується, інтерпретується чи демаскується; якими мотивами та моделями керуються автор/-ки, які політичні наслідки мають ці проблематизації.
Матеріали семінару, пропозиції та ескізи мистецьких втручань зібрані у випусках Зошитів, підготовлених протягом мистецько-дослідницького семінару «Соціалістичний реалізм. Здаватися іншим»:
Зошит № 2 та Зошит № 1
 

-

Арт-Середа: Теоретизуючи Руїни

Розмова з учасниками семінару Теоретизуючи Руїни про інституційну критику, нелюдських акторів та політичні та естетичні виміри життя на руїнах в рамках проєкту Арт-Середа*.

20:00, Середа, 29 липня. Онлайн-трансляція на сторінці ІЗОЛЯЦІЇ в Facebook.

Модеруватимуть розмову запрошені куратори циклу Арт-Середа подій Дмитро Чепурний та Олександра Погребняк. 
Учасники:
Денис Панкратов, художник, дослідник, співзасновник Метод Фонду, учасник кураторського колективу семінару Теоретизуючи руїни;
Дарина Мамайсур, художниця, живе в Києві, працює з текстами, фотографією та відео;
Павло Хайло, художник, живе в Києві, працює з інституційною критикою, перформансом та фотографією;
Віталій Янковий, художник, дослідник цифрової та побутової культури, працює з відео та графікою, Київ/Вінниця;
Тета Цибульник, Еліас Парвулеско — учасни(ці)ки кіно- та мистецького об'єднання ruїns сollective, Київ;
Анна Щербіна, художниця, живе в Києві, працює з живописом, критикою антропоцентричного погляду на середовище.
*Арт-Середа ― проєкт ІЗОЛЯЦІЇ, довготривала публічна програма фонду мета якої надати художникам та представникам креативного сектору простір для презентації та дискусії. Новий формат Арт-Середи передбачає тематичні цикли, що стануть коментарями до програмних напрямків ІЗОЛЯЦІЇ. Тематичним напрямом подій у травні, червні та липні стане заклик "Назад до землі",  який об'єднує кураторів, художників та дослідників, що працюють на перетині сучасного мистецтва, індустріальної естетики та екологічного активізму, розкривши ряд практик з трансформаційним ефектом. 
___

Розшифровка дискусії "Теоретизуючі руїни. Інституційні архіви", NAMU, Київ, 2019

Учасниці та учасники: Оксана Баршинова, Лізавета Герман, Марія Ланько, Микита Кадан, Ларіон Лозовий, Ксенія Малих, Лада Наконечна, Антон Усанов, Катерина Яковленко, Павло Хайло – модератор*.

Активізація дослідницьких проєктів останніх років демонструє прискорення та прагнення заповнити численні лакуни в історії сучасного мистецтва України. Проблемним у цій ситуації залишається непроговореність принципів, на яких базуються такі ініціативи, їхні методи діяльності, стратегії розвитку та цілі.
У межах семінару «Creating Ruin: Теоретизуючи руїни» Метод Фонд запропонував дослідницьким ініціативам та митцям, що працюють із проблематикою історизації мистецтва та політиками архіву, обговорити, як інституції співвідносять свою діяльність із полем сучасного мистецтва в Україні, а також подискутувати про те, як, ким та якою створюється історія сучасного мистецтва.

 

___

Дискусія про музичний андеграунд 1990-х

19 грудня 2019 о 19:00
The Naked Room, вул. Рейтарська 21, Київ

Запрошуємо на презентацію музичного архіву на онлайн-платформі Creating Ruin та обговорення феномену незалежної музичної сцени 1990-х, якому присвячені перші два матеріали на сайті, впорядковані Олександром Клочковом.
Можна навести численні приклади перевідкриття локальної й маловідомої музичної сцени та усвідомлення її як важливого культурного явища. Таке явище, не архівоване та не осмислене в медійному просторі, можна порівняти з образом руїни. Працюючи з віднайденими фрагментами, дослідник/-ця зазвичай не може передбачити, яким виявиться ціле та де проходять його межі в часі та просторі.
Незалежну музичну сцену, що виникла в Україні на зламі 1980-90-х, виокремлює вже сам факт її появи у важливий період зміни парадигм, що давно сприймається як історія й має усталений образ в культурі. Створювана в цих умовах музика також набула специфічних рис.
Метод Фонд у межах дослідницько-мистецького семінару «Теоретизуючи руїни» онлайн-платформи Creating Ruin пропонує обговорити феномен незалежної музичної сцени 1990-х. Що насправді являла собою ця сцена? Які аберації та міфи впливають на сприйняття тогочасної культури сьогодні? Чи може музика 1990-х бути актуальною зараз і якими мають бути засоби її архівації та презентації?
Усіх зацікавлених темою запрошуємо ознайомитися з есе «Перші роки музичного андеграунду в Україні. Між архівами, локальним фольклором та звучанням сьогодні»: http://creatingruin.net/project/the_first_years_of_the_musical_underground_in_ukraine_ua
В обговоренні візьмуть участь: Олексій Ковжун, Андрій Смірнов, Сергій Мясоєдов, Дмитро Пруткін, Віталій Бардецький.
Модеруватиме Тіман.
Вхід вільний за реєстрацією: https://forms.gle/BLBaUXqrHW7y4yRx7

___

Дискусія «Мистецьке дослідження: інституційні претензії»

01 листопада 2019 р., о 17:00
Бібліотека Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, читальна зала, вул. Вознесенський узвіз, 20, Київ

Запрошуємо на дискусію «Мистецьке дослідження: інституційні претензії». Приводом для обговорення стане текст-дослідження Павла Хайло «Клін в кубі: схематичний автопортрет художника-дослідника», опублікований на онлайн-платформі Сreating Ruin. Розмова стане підсумковою подією дослідницько-мистецького семінару Метод Фонду «Creating Ruin: Теоретизуючи руїни» (2019).
Під час розмови ми спробуємо визначити специфіку та розібрати гибридність мистецького дослідження. Текст Павла Хайло пропонує погляд на мистецькі практики, що мають в основі дослідницькі методології, через їхні відносини до дійсності, до наукової/освітньої сфери та сучасної економіки. У тексті розглядаються ці стратегії мистецьких досліджень, що, з одного боку, окреслює їхню фактичну надмірну інструменталізацію, а з іншого - проявляє потенціальність позадисциплінарних перетинань як альтернативної мистецької форми.
У обговоренні візьмуть участь: учасники/-ці семінару та Метод Фонду
Модеруватиме Леся Кульчинська

___

Дискусія «Теоретизуючи руїни: Інституційні архіви»
НАМУ, вул. Михайла Грушевського, 6, м. Київ
14 червня, 17:00


У межах семінару «Creating Ruin: Теоретизуючи руїни» Метод Фонд запрошує до дискусії «Теоретизуючи руїни: Інституційні архіви» – розмови з інституціями, залученими в процеси історизації, про принципи архівації та їхню роль у формуванні наративу про сучасне мистецтво в Україні.
Яка швидкість архіву? Активізація дослідницьких проєктів останніх років демонструє прискорення та прагнення заповнити численні лакуни в історії сучасного мистецтва України. Стрімке пакування процесів і явищ в окремі наративи (які не так конфліктують, як не помічають один одного) можна інтерпретувати як бажання наздогнати – нормалізувати українське мистецтво заради його демонстрації. Така інтерпретація може бути хибною, проте вона виникає із самої ситуації, де залишаються непроговореними принципи, на яких базуються такі проєкти, їхні методи діяльності, стратегії розвитку та цілі. Державні, приватні та самоорганізовані ініціативи мають різну оптику, можливості та гучність голосу, але їхня діяльність уже сьогодні фіксує певні (часто однозначні) інтерпретації минулого, що безпосередньо впливає на поле сучасного мистецтва. Як цей вплив рефлексується самими дослідниками/-цями? Як узагалі такі ініціативи бачать себе серед інших акторів?
Метод Фонд запросив до дискусії дослідницькі ініціативи та митців, що працюють із проблематикою історизації мистецтва та політиками архіву. Ми запитали «як інституції співвідносять свою діяльність із полем сучасного мистецтва в Україні?» та пропонуємо поговорити про те, як, ким та якою створюється історія сучасного мистецтва.
Учасниці та учасники події:
Оксана Баршинова - історикиня та кураторка, завідувачка відділу мистецтва ХХ-ХХI століть НАМУ
Лізавета Герман, Марія Ланько - кураторки, засновниці Відкритого архіву
Микита Кадан - художник, член групи Р.Е.П. та кураторського об‘єднання Худрада
Ларіон Лозовий -  художник та незалежний дослідник
Ксенія Малих - мистецтвознавиця,  керівниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre
Лада Наконечна - художниця, учасниця групи Р.Е.П. та кураторського об‘єднання Худрада, співзасновниця Метод Фонду
Яніна Пруденко - кураторка Відкритого архіву українського медіаарту
Антон Усанов - куратор галереї Art Jump
Катерина Яковленко - співробітниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre, журналістка

Модератор: Павло Хайло – художник, дослідник

___

Метод Фонд за підтримки програми ґрантів Harald Binder Cultural Enterprises проводить семінар «Теоретизуючи руїни». Створені теоретичні есе, мистецькі твори та архіви увійдуть у жовтневу онлайн-публікацію creatingruin.net.

Учасники та учасниці семінару «Теоретизуючи руїни»:
Ігор Андрійчук, текст «Серед двох зол обирай більше: декомунізація між Арендт і Хрущовим»
Яна Бачинська, відео-робота «До і після Великого Свята»
Євгенія Бєлорусець, робота «Новые забытые изображения»
Петро Владіміров, текст «(не)идеальная руина, или что является наследием в темные времена»
Микола Карабінович, робота «Подорож в Меджибіж»
Олександр Клочков, текст «Перші роки музичного індепенденту в Україні. Між архівами, локальним фольклором та звучанням сьогодні»
Юрій Кручак, робота «Справа Громадянина 0»
Катерина Лісовенко, робота «Тринадцатый подвиг Геракла»
Ларіон Лозовий, робота «Біле золото (ніхто з нас – не острів)»
Дарина Мамайсур (Ніколенко), робота «степ, де бігають зайці, фазани, а дехто навіть бачив лисиць»
Марія Ткаченко, текст «Виробничий роман: проблеми пам'яті»
Антон Усанов, робота «Пам'яті цивілізацій, що не існували»
Павло Хайло, текст «Критичний портрет митця-дослідника»
Леся Хоменко, робота «Реконструкція картин Степана Репіна»
Анна Щербина, цикл зображень «Учитись вчитись рисувати»
Віталій Янковий, відео-есей «Замок для відпочинку»
ruins collective (Еліас Парвулеско, Тета Цибульник), відео-каталог «Способи опису об’єкта K групи LL»

___

Метод Фонд збирає на постійній основі колекцію робіт художників/-ць, дослідників/-ць для яких архів є критичною мистецькою формою. Також планує проводити щорічні тематичні семінари у межах онлайн-платформи Creating Ruin, на меті яких об’єднати дослідників/-ць та художників/-ць, зацікавлених в обговоренні політичних та естетичних підходів до теоретизації минулого.

 ___


Creating Ruin – відкрита до публікацій та пропозицій співпраці онлайн-платформа.
Creating Ruin – колекція робіт художників і художниць, дослідників і дослідниць, зосереджених на питаннях минулого, для яких архів є критичною мистецькою формою. Creating Ruin – зібрання автентичного та симульованого матеріалу, яке водночас є рефлексією над способами збирання й прочитування культурних архівів. Creating Ruin налаштовує на дискусію щодо зв’язку творчої дії та насилля – одночасності реконструкції та конструювання минулого і теперішнього.
Якщо у вас є готові або у процесі підготовки дослідницькі есе, художні роботи, мистецькі архіви, архіви виставок-досліджень і ви вважаєте, що вони мають бути розміщені на онлайн-платформі Creating Ruin, надсилайте їх Метод Фонду.
Роботи/есе розглядаються кураторською командою Creating Ruin. Матеріали мають враховувати формат показу онлайн, відповідати проблематиці сайту, не бути комерційними.

Creating Ruin – платформа, кураторська команда якої працює, на ініціативних засадах. Наразі ми можемо забезпечити авторський гонорар у межах запланованих щорічних тематичних семінарів Creating Ruin. На участь у семінарах оголошується open call.
Публікація матеріалів – раз у три місяці (за наявності матеріалів).


Щоб запропонувати проект/есе на сайт Creating Ruin потрібно надіслати на скриньку methodfund@gmail.com

- CV або резюме;

- опис художньої роботи, архіву, деталі та зображення у форматі pdf / або теоретичне есе у форматі doc (розмір усіх файлів до 2МB).

- заповнити форму за посиланням: https://forms.gle/TFR21bwwA4yaBU5f8


Із запитаннями звертайтеся за адресою: methodfund@gmail.com

 


Минулі події

OPEN CALL Семінар Creating Ruin: Теоретизуючи руїни 

Метод Фонд запрошує дослідників/-ць і художників/-ць взяти участь у семінарі «Creating Ruin: Теоретизуючи руїни», що передбачає створення теоретичних есе, художніх творів та архівів для наступної онлайн-публікації creatingruin.net.

Семінар «Creating Ruin: Теоретизуючи руїни» має на меті об’єднати дослідників/-ць та художників/-ць, зацікавлених в обговоренні політичних та естетичних підходів до теоретизації пам’яті та історії країн Східної та Центральної Європи, зокрема в Україні.

Creating Ruin http://creatingruin.net/aboutukr – колекція робіт художників/-ць та дослідників/-ць, зосереджених на питаннях минулого, які виявляють себе в ситуації руїни культурної пам’яті. Creating Ruine – зібрання автентичного та симульованого матеріалу, яке водночас є рефлексією над способами збирання й прочитування культурних архівів. Creating Ruine налаштовує на дискусію щодо зв’язку творчої дії та насилля – одночасності реконструкції та конструювання минулого і теперішнього.

Заявку можна подати до 04 березня 2019 року. До розгляду приймаються пропозиції теоретичних есе (тези), художніх робіт та архівів (опис ідеї, ескізи), які мають бути створеними саме для наступного онлайн-випуску Creating Ruin, враховувати формат показу/розміщення онлайн, відповідати меті проекту та бути реалістичними щодо втілення.

Календар проекту:
Фінальна дата подачі заявки – 04 березня, включно
Повідомлення про результати open call – 11 березня
Зустріч семінару в Києві – 14-15 червня
Публікація матеріалів – 25 жовтня

Організатори забезпечують авторський гонорар у розмірі 4500 грн, учасникам/-цям з інших міст України відшкодовують витрати на проїзд та, за потреби, проживання під час зустрічі семінару 14-15 червня 2019 р. Відбір учасників/-ць буде проводити кураторська команда проекту.

Для участі в семінарі «Теоретизуючи руїни» потрібно надіслати на скриньку methodfund@gmail.com резюме, тези дослідницької пропозиції або опис художньої роботи, архіву у форматі docx та заповнити заявку за посиланням: https://goo.gl/forms/o2vSzwhsPNNmIHMw2.

Із запитаннями звертайтеся за адресою: methodfund@gmail.com

Проект відбувається за підтримки Програми ґрантів Harald Binder Cultural Enterprises (www.hbce.com.ua)

 

Creatingruin. net by Method Fund
запуск публікації та перформанс
20 жовтня, 14.00–16.00

School of Architecture
Old Library
London Road Campus
4 Redlands Road
University of Reading

Метод Фонд запускає нову онлайн публікацію, Creatingruin. net – колекцію робіт художників/-ць та дослідників/-ць, зосереджених на питаннях минулого, які виявляють себе в ситуації руїни культурної пам’яті.

Дизайн публікації – Лозана Росенова

За участю: 
Катерина Бадянова
Євгенія Бєлорусець
Нікіта Кадан
Іван Мельничук
Лада Наконечна
Станіслав Мензелевський/Анна Онуфрієнко/Еліас Парвулеску
Студія 12345678910
ПереДвіж/Де Не Де
Ревковський/Рачинський
Анна Щербина

 

Програма відео показу

Липень-вересень 2018

Дивіться всю програму тут (англ.)


Презентація проекту у Abbey Gateway: виставка та серія воркшопів

Відкриття виставки: п'ятниця, 6 червня, 18:00—21:00

Воркшопи

 5 та 7 червня 
15:00 – 17:00
Drawing workshop at the Abbey Ruins з Ладою Наконечною
>>

6th червня
15:00 – 17:00
Webrecorder: Web Archiving for All! – воркшоп з Лозаною Росеновою
>>


EN | UKR