До і після Великого Свята

25 Жовтня 2019 • Яна Бачинська
Відео, 4:26
Послідовність знайдених і відзнятих документальних відео та фото засвідчує найканонічніші прояви суспільного життя, особливо зосереджуючись на принципах ієрархізації й ідентифікації. Кожен із мікросюжетів відео складається з двох частин – до і після 1991 року. Зображення супроводжуються закадровою нарацією, зміст якої прагне поєднати – хоча й не примирити – побачене.

До і після Великого Свята

Повсякденність, замучена відблисками історій – ось основний опис подальших зображень. Ми опинилися в активному полі творення умовно нової людини. Ця умовність має глибоке коріння. Співставлення іконологічних аспектів окремих зображень із їхніми попередниками є ключем до розкриття умовності. Кожен із демонстрованих сюжетів стає коментарем до того, як спільноти формують власні кордони, як намагаються відмежуватися від попереднього ладу/часу/устрою і, звісно, від інших спільнот. Ці намагання спрямовані на утримування безпеки, чи радше її видимості, оскільки йдеться про зображення, які витворюються для постулювання певних принципів ідентифікації.

Перебуваючи у двох системах, між якими лежить свято української незалежності, маємо справу з протилежними на перший погляд підходами до формування цієї символічної безпеки. Хронологічно перший намагається здаватися піонерсько чистим від нашарувань попередніх людств. Другий, навпаки, прагне віднайти перерваний першим зв’язок зі своїм минулим. Що пропускають обидва ці підходи, люто вдивляючись один в одного? Чи не черпають вони з того самого джерела, або найстрашніше – чи не є вони джерелом один для одного?

Їх викриває саме форма, та форма, що вони її створили, аби відмежуватися й закріпити свої відмінності.

EN | UKR